Hand wash cream/pump – 250 ml/500 ml/1 l/3 l – E-COLL – Price per item

Product Description
  • This hand wash cream is effective against even the most stubborn dirt caused by highly adhesive occupational substances such as printing inks, fresh paint or tar, which cannot be removed with solvent-free hand cleansers.
Description
  • Mild surfactants combined with skin-nourishing ingredients ensure gentle cleansing – with the skin-protecting ingredient protein hydrolysate, which helps prevent the skin from drying out.
Technical Data
  • pH-neutral for the skin
  • Soap-free
Versions: (5)
Narrow down your selection
Design
Anzeigen als list Table
Item No.: 4317784409469
Type
Design250 ml bottle
€ 6,46
(€ 25,84 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Delivery time 2 - 4 working days
Item No.: 4317784349734
Type
Design500 ml tin
€ 12,27
(€ 24,54 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Delivery time 2 - 4 working days
Item No.: 4317784349727
Type
Design1 litre bottle
€ 12,12
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Delivery time 2 - 4 working days
Item No.: 4317784243742
Type
Design3 l round container
€ 27,23
(€ 9,08 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Delivery time 2 - 4 working days
Item No.: 4317784243766
Type
DesignPump for 3-litre round container (stainless steel tube)
€ 62,32
(€ 20,77 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Delivery time 2 - 4 working days
Ratings


No evaluation has been given
Search terms: hand wash cream, hand wash cream hand wash cream pump, E-Coll hand wash cream, soap-free hand wash, pH-neutral hand wash, Hand Wash Cream (Varnish), Hand wash cream (tar), Hand wash cream for printing ink, hand soap, E-Coll hand wash, hand soap, soap-free hand wash