Hand wash paste – with abrasive – 0.5 to 10

Product Description
  • The hand wash paste is used in the agricultural and ornamental plant sectors.
Description
  • The hand wash paste contains a sand-free abrasive made from wood flour and is lightly scented.
  • This abrasive aid helps to mechanically remove stubborn dirt.
  • According to the manufacturer, the paste has a pH level suitable for the skin.
  • It is suitable for cleaning hands soiled by, for example, oils, greases, lubricants and other industrial residues.
Technical Data
  • Scouring agent – special wood flour, sand-free
  • Container size – 0.5 to 10 l
Versions: (3)
Narrow down your selection
Container size
Anzeigen als list Table
Article No. Container size Price incl. VAT
431715117011 500 ml
€ 3,41
(€ 6,82 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Product safety
431715117012 5 l
€ 21,43
(€ 4,29 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Product safety
431715117013 10 l
€ 37,30
(€ 3,73 / l)
Price incl. VAT
plus € 29,00 shipping costs
Product safety
Ratings


No evaluation has been given
Search terms: albert kerbl, Hand washing paste, Hand Wash Paste, Paste, Rubbing agent, PH Neutral, Hand cleaning, Hand cleaning